Haberler
Posted in

24 – 28 Ocak Veri Koruma Haftası

Posted in

#DataPrivacyWeek

Veri Gizliliği Haftası, bireyleri ve işletmeleri mahremiyete saygı duyma, verileri koruma ve güven sağlama konusunda güçlendirmeye yönelik uluslararası bir çabadır.

2022’de Ulusal Siber Güvenlik İttifakı (NCA), Veri Gizliliği Günü kampanyasını tam bir hafta sürecek olan Veri Gizliliği Haftası’na genişletmekten heyecan duyuyor. Veri Gizliliği Günü, Avrupa’daki Veri Koruma Günü’nün bir uzantısı olarak Ocak 2008’de Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da başladı. Veri Koruma Günü, gizlilik ve veri koruma ile ilgili yasal olarak bağlayıcı ilk uluslararası anlaşma olan Sözleşme 108’in 28 Ocak 1981’de imzalanmasını anıyor.

Veri Gizliliği Haftası, çevrimiçi gizlilik hakkında farkındalığın yayılmasına yardımcı olur ve vatandaşları kişisel bilgilerini nasıl yönetecekleri ve güvende tutacakları konusunda eğitir. Veri Gizliliği Haftası ayrıca işletmeleri verilere saygı duymaya ve müşteri verilerini nasıl topladıkları ve kullandıkları konusunda daha şeffaf olmaya teşvik eder.

Bireyler İçin: Özel Tutun

Çevrimiçi yaptığınız her şey veri üretir. Faaliyetleriniz, davranışlarınız ve ilgi alanlarınız hakkında veriler var. Kimlik ve ehliyet numaralarınız gibi kişisel verileriniz var. Ve sağlık verileri gibi fiziksel yani siz hakkında veriler var. Hakkınızda toplanan bilgiler üzerinde kontrol eksikliği hissetmek kolaydır. Ancak, çevrimiçi olarak oluşturduğunuz veri türleri ve bunların nasıl toplandığı, paylaşıldığı ve kullanıldığı hakkında bilgi edinmek için atabileceğiniz adımlar vardır.

Tüketiciler veri gizliliğiyle giderek daha fazla ilgilenmeye başlıyor ve şirketler bunu fark ediyor ve yanıt veriyor. Tüketicileri, kiminle iş yapmayı seçecekleri konusunda seçici olmaya ve verilerinin değerini anlamaya teşvik ediyoruz.

Gizlilik/Kolaylık Dengesini Anlayın

Birçok hesap, hizmetlerini kullanmadan önce coğrafi konumunuz, kişi listeniz ve fotoğraf albümünüz gibi kişisel bilgilere erişim ister. Bu kişisel bilgiler işletmeler için muazzam bir değere sahiptir ve bazılarının size hizmetlerini çok az veya ücretsiz olarak sunmasına bile olanak tanır.

İstedikleri kişisel bilgi miktarını göz önünde bulundurarak ve karşılığında elde edebileceğiniz faydalarla karşılaştırarak, verilerinizi belirli işletmelerle paylaşıp paylaşmama konusunda bilinçli kararlar verin. Bu bilgileri kimin aldığı konusunda dikkatli olun ve sundukları hizmetlerle ilgili veya gerekli olmayan bilgilere erişim gerektiren uygulamalara veya hizmetlere karşı dikkatli olun. İnternete bağlı cihazlarınızdaki kullanılmayan uygulamaları silin ve güncellemeler yaparak diğerlerini güvende tutun.

Gizliliğinizi Yönetin

Bir uygulamayı kullanmaya veya yeni bir hesap oluşturmaya karar verdiğinizde, web servisleri ve uygulamalardaki gizlilik ve güvenlik ayarlarını kontrol edin ve bilgi paylaşımı için bunları konfor seviyenize ayarlayın. Kullandığınız her cihaz, uygulama veya tarayıcı, bilgileri nasıl ve kimlerle paylaşacağınızı sınırlamak için farklı özelliklere sahip olacaktır. Sosyal medya hesaplarının, perakende mağazaların, uygulamaların ve daha fazlasının ayarlarını kontrol etmek için NCA’nın Gizlilik Ayarlarınızı Yönetin sayfasıyla başlayın.

Verilerinizi Koruyun

Veri gizliliği ve veri güvenliği el ele gider. Uzun, benzersiz parolalar oluşturarak ve bunları bir parola yöneticisinde saklayarak verilerinizi güvende tutun. Özellikle hassas bilgilere sahip hesaplarda, mümkün olan her yerde çok faktörlü kimlik doğrulamayı (MFA) etkinleştirerek başka bir güvenlik katmanı ekleyin. MFA’nın etkinleştirildiğinde otomatik saldırıların %99,9’unu engellediği ve bir veri ihlali durumunda bile verilerinizin korunmasını sağladığı tespit edilmiştir.

Kuruluşlar İçin: Gizliliğe Saygı

Pew Araştırma Merkezi’ne göre, ABD’li yetişkinlerin %79’u, verilerinin şirketler tarafından kullanılma şeklinden endişe duyduklarını bildiriyor. Tüketicilerin mahremiyetine saygı göstermek, işletmenizde güven uyandırmak ve itibarı ve büyümeyi artırmak için akıllı bir stratejidir. Tüketicilerin kişisel bilgilerini nasıl topladığınız, kullandığınız ve paylaştığınız konusunda açık ve dürüst olun. Tüketicinin verilerinin kullanılmasını nasıl bekleyebileceğini düşünün ve varsayılan olarak bilgilerini korumak için ayarları tasarlayın. Gizliliğin kuruluşunuz için ne anlama geldiğini ve gizliliği elde etmek ve sürdürmek için attığınız adımları halka açık ve net bir şekilde iletin.

Bir Değerlendirme Yapın

Veri toplama uygulamalarınızın bir değerlendirmesini yapın. İster yerel, ister ulusal veya küresel ölçekte faaliyet gösteriyor olun, işiniz için hangi gizlilik yasalarının ve düzenlemelerinin geçerli olduğunu anlayın. Bireylerin kişisel bilgilerini uygunsuz ve yetkisiz erişime karşı güvende tutmak için makul güvenlik önlemlerini uygulayın ve topladığınız kişisel verilerin adil bir şekilde işlendiğinden ve yalnızca ilgili ve meşru amaçlarla toplandığından emin olun.

Ortakların ve satıcıların gözetimini de sürdürmeyi unutmayın. Birisi sizin adınıza hizmet sağlıyorsa, tüketicilerinizin kişisel bilgilerini nasıl topladıklarından ve kullandıklarından da siz sorumlusunuz.

Bir Gizlilik Çerçevesi Benimseyin

Gizlilik çerçevesini araştırmak ve benimsemek, riski yönetmenize ve kuruluşunuzda bir gizlilik kültürü oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Tatışmaya katılın

YUKARI
Arrow
HESABIM
İstek Listesi
Oturum aç
Hesap oluştur

Kişisel verileriniz, siparişinizi işlemek, bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek ve gizlilik ilkesi içerisinde açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır.

Şifrenizi yeniliyorsunuz

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.